TERAPIA GRUPOWA W WARSZAWIE (MOKOTÓW, URSYNÓW, WILANÓW)

Terapia grupowa prowadzona jest przez jednego lub dwóch psychoterapeutów, zależy to od liczebności grupy. Grupa dobierana jest z osób mających podobny problem (np. DDA – Dorosłe Dzieci Alkoholików, zaburzenia odżywiania). Dzięki temu praca grupy ukierunkowana jest na pracę z danym problemem, a uczestnicy lepiej się rozumieją i podzielają podobne doświadczenia.

Grupa nie przekracza 10-12 osób. To ważne ze względu na efektywność pracy i proces grupowy. Liczebność grupy uzależniona może być od problemu, z jakim grupa się mierzy. Czasami grupy są mniej liczne. O liczebności grupy decyduje psychoterapeuta, który ją prowadzi. Przed przystąpieniem do grupy w WGP, odbywa się spotkanie konsultacyjne, podczas którego diagnozowany jest wstępnie problem, co kwalifikuje do uczestnictwa w grupie.

Grupa daje poczucie, że nie jesteśmy sami z danym problemem, a uczestnicy grupy dają wsparcie. W tej terapii wykorzystuje się relacje, jakie tworzą się między uczestnikami grupy. Czas prowadzenia psychoterapii grupowej jest z góry określony. Dla części uczestników jest to czas wystarczający, aby poradzić sobie z problemami, dla części zbyt krótki, dlatego zdarza się, że klient po zakończeniu terapii grupowej korzysta z terapii indywidualnej, aby dokończyć niektóre wątki, nad którymi mniej pracował w terapii grupowej.

Spotkania grupy odbywają się regularnie – raz w tygodniu i trwają od 2 do 3 godzin. Czasami dodatkowo organizowane są dla grupy tzw. maratony i wtedy raz na jakiś czas spotkanie grupy trwa 6 – 10 godzin i ma charakter pracy warsztatowej. Zdarza się, że osoba, która korzysta z terapii indywidualnej, po jakimś czasie zamienia ją na terapię grupową. Ma to miejsce wyłącznie wtedy, gdy jest do tego przekonana i gotowa.
psychoterapia grupowa

GRUPY WSPARCIA

Grupa wsparcia to spotkania dla osób, które mają taki sam problem lub takie same doświadczenia. Grupa daje wsparcie i poczucie wspólnoty. Prowadzona jest przez psychologa czy psychoterapeutę i ma za zadanie znalezienie dla uczestników nowych sposobów radzenia sobie w trudnej sytuacji.

Grupa liczy od kilku do kilkunastu osób. Często takie grupy mają charakter otwarty. Spotkania odbywają się regularnie – raz na tydzień lub raz na dwa tygodnie. Przed rozpoczęciem spotkań w grupie wsparcia w WGP zapraszamy na spotkanie konsultacyjne z psychologiem (psychoterapeutą) prowadzącym grupę.

Serdecznie zapraszamy na spotkanie grupowe. Oczekujemy Państwa w jednej z naszych poradni na Mokotowie (Służew/Ursynów) lub Wilanowie.

W Warszawskiej Grupie Psychologicznej prowadzimy następujące grupy: