Stres jest naturalną i nieunikniona częścią naszego życia. To biologiczna reakcja organizmu na codzienne wyzwania i zmiany życiowe – i te pozytywne i te negatywne – bo stresujący jest zarówno pierwszy dzień w pracy jak i jej utrata. To odpowiedź na sytuację uznaną za zagrażającą dobrostanowi i trudną.

Jednym ze sposobów na udane życie jest umiejętne radzenie sobie ze stresem. To nie sam stres jest niebezpieczny dla człowieka, ale sposób w jaki na niego reagujemy. Reakcje fizjologiczne naszego organizmu to, między innymi, wzrost aktywności systemu nerwowego, zwiększony poziom adrenaliny we krwi, co powoduje palpitacje serca, wzrost ciśnienia, bóle głowy, pleców i żołądka. Reakcje psychologiczne to, miedzy innymi, lęk, stany depresyjne, smutek, irytacja, rozczarowanie sobą i życiem. W konsekwencji pojawiają się zmiany w naszym zachowaniu – objadanie się, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, obgryzanie paznokci, zaburzenia snu, łatwe wpadanie w gniew lub unikanie kontaktów z ludźmi. Mamy trudności z koncentracją uwagi, zapominamy o wielu istotnych sprawach, nachodzą nas negatywne myśli.

Stres, nad którym potrafimy zapanować, może być bardzo stymulujący i mobilizujący. Oczywiście, gdy nie możemy sobie z nim poradzić, szczególnie w długiej perspektywie, warto skorzystać z pomocy psychologa lub psychoterapeuty. Sami także możemy zrobić wiele.

Zidentyfikuj źródła

Możesz zrobić wiele, aby poradzić sobie z objawami stresu, ale tylko dotarcie do jego przyczyn pozwoli ci na prawdziwe poradzenie sobie z negatywnym wpływem stresu na twoje funkcjonowanie. Kiedy już dowiesz się, co wywołuje stres, łatwiej będzie ci opracować plan zmian. Dostosujesz swoje cele, oczekiwania i możliwości. To najlepszy początek. Gdy trudno samodzielnie dostrzec źródła, skorzystaj z pomocy psychologicznej. Warto.

Szukaj przyjemności

Dostarczaj sobie pozytywnych bodźców. „Odrywaj” się od stresu na ile się da. Oglądaj ulubione filmy, seriale, słuchaj muzyki, spaceruj, podróżuj. Rób to, co sprawia ci przyjemność i rób to z najważniejszymi osobami w twoim życiu.

Twórz relacje

I to takie, które oparte są na więzi, bliskości i zaufaniu. Relacje bardzo często mogą stanowić źródło stresu. Jeśli postarasz się, aby w twoim życiu więzi były trwałe i pozytywne, zmniejszysz prawdopodobieństwo pojawienia się stresu na jednej z najważniejszych płaszczyzn życia. Zyskasz też z pewnością wsparcie, gdy jego objawy pojawią się w związku z innymi przyczynami.

Zyskaj dystans

Jeśli odczuwasz złość, policz do dziesięciu zanim zareagujesz. Przerywaj rozmowę, gdy odczuwasz gwałtowne, trudne emocje. To właśnie złość często towarzyszy stresowi i wpływa na nasze funkcjonowanie. Naucz się ją wypuszczać. Pomocna może okazać się aktywność fizyczna.

Relaksuj umysł

Badania Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego wskazują, że 40% Amerykanów nie śpi w nocy z powodu stresu. Problemy ze snem to jeden z najczęstszych objawów i skutków stresu. Staraj się ograniczyć dopływ kofeiny, bodźców (szczególnie przed snem) takich, jak urządzenia mobilne i telewizja czy komputer, wprowadzić rutynę dotyczącą snu.

 

W Warszawskiej Grupie Psychologicznej proponujemy następujące formy pomocy w radzeniu sobie z przyczynami i skutkami stresu:

    • Spotkania indywidualne z psychologiem lub psychoterapeutą
    • Indywidualny trening relaksacyjny prowadzony przez psychologa pracującego ze sportowcami
    • Spotkania grupy relaksacyjnej