Psychoterapia – formy pomocy dostosowane do Państwa potrzeb
Warszawska Grupa Psychologiczna to zespół dysponujący odpowiednią wiedzą specjalistyczną, która pozwala prowadzić spotkania terapeutyczne ukierunkowane na konkretne potrzeby osób szukających pomocy. Psychoterapia polecana jest osobom z różnorakimi problemami, potrzebującym wsparcia w zakresie poznawania siebie czy własnego rozwoju osobistego. Jeśli problemem jest relacja z partnerem, to doskonałym rozwiązaniem okaże się terapia małżeńska / par. Psychoterapia dzieci i młodzieży będzie doskonałym wyjściem w przypadku osób niepełnoletnich a spotkania dla rodzin w sytuacji kłopotów komunikacyjnych i innych problemów w systemie rodzinnym. Otwarta i komfortowa atmosfera spotkań i obecność doświadczonego terapeuty z pewnością spowoduje, że nawet najmłodsi poczują się swobodnie. Zachęcamy do zapoznania się z pełną listą oferowanych przez nas form pomocy, aby zdecydować, która z nich jest najlepiej dostosowana do Państwa oczekiwań. Nasze gabinety mieszczą się w trzech placówkach – Na Mokotowie oraz Wilanowie.
Psychoterapia to proces powrotu do równowagi psychicznej lub wręcz odnalezienia równowagi, której wcześniej nie było. Jest to rozmowa i budowanie relacji z drugą osobą, jaką w tym przypadku jest psychoterapeuta. W całym tym procesie narzędziem jest właśnie on sam — w tym jego osobowość, wiedza, kompetencje oraz doświadczenie zawodowe i osobiste. Podczas psychoterapii mamy możliwość innego doświadczania siebie i rzeczywistości, a także odkrywania swoich zasobów, rozwijania ich i wzmacniania.
Psychoterapeuta nie ocenia i nie doradza. Towarzyszy w procesie terapii. Prowadzi proces tak, aby osoba, z którą pracuje, sama odkryła, czego tak naprawdę potrzebuje i jak to osiągnąć. Klient powinien nauczyć się podejmowania decyzji i brania odpowiedzialności za swoje życie. Psychoterapeuta natomiast ma za zadanie pomóc w odzyskaniu równowagi psychicznej i emocjonalnej, ale też somatycznej (cielesnej). Zdarza się bowiem, że problemy mentalne dają o sobie znać poprzez dolegliwości fizyczne. Psychoterapia może być również sposobem poznawania siebie lub wspomagania rozwoju osobistego.
Rozmowa z psychoterapeutą – dobór odpowiedniej terapii
Podczas jednego z pierwszych spotkań, w zależności od nurtu psychoterapeutycznego, może zostać zawarty tzw. kontrakt – określenie celu pracy i częstotliwości spotkań, a jeśli się da, to także przybliżonego czasu trwania terapii. Czasami jednak nie da się tego określić w jej początkowej fazie, ponieważ każda terapia jest indywidualnym procesem.
Jeśli w spotkaniu bierze udział jeden psychoterapeuta i jeden klient, mówimy o terapii indywidualnej. Jeśli równolegle dla jednej osoby prowadzone są dwie lub więcej terapii (np. indywidualna i małżeńska), to zawsze prowadzone są one przez różnych psychoterapeutów.
Czas trwania jednego spotkania: od 45 do 60 min. W przypadku terapii par, rodzinnej lub grupowej, czas spotkania może być dłuższy.
W terapii indywidualnej i grupowej przyjmuje się, że optymalne są sesje cotygodniowe. W przypadku terapii par czy rodzinnej spotkania mogą być natomiast rzadsze, np. raz na dwa lub trzy tygodnie. W sytuacji wystąpienia silnego kryzysu sesje terapeutyczne mogą odbywać się częściej niż raz w tygodniu.
Terapia może dzielić się ze względu na zaplanowaną długość jej trwania na krótkoterminową (do 10 spotkań) i długoterminową (powyżej 10 spotkań). Terapia krótkoterminowa nie może zastąpić terapii długoterminowej — służy raczej zrozumieniu lub rozwiązaniu jakiegoś konkretnego problemu, poznaniu go i często znalezieniu rozwiązania.