Nie trzeba być formalnie małżeństwem, aby skorzystać z terapii par. Nie ma znaczenia także staż bycia w związku czy płeć partnerów. Podstawowym warunkiem uczestniczenia w terapii par jest gotowość do pracy i zmian obu stron. Nie wolno zapominać, że terapia jest procesem dobrowolnym i nie można zmusić nikogo do uczestniczenia w psychoterapii.

PSYCHOTERAPIA MAŁŻEŃSKA

W sesjach uczestniczą obie strony, chyba że zostanie ustalone, że jedno lub kilka spotkań odbywać się będzie oddzielnie. Na spotkania indywidualne zawsze muszą zgodzić się obie strony. Dla efektywności pracy, w razie potrzeby może zostać zaproponowana równolegle terapia indywidualna dla jednego lub obu partnerów. W takiej sytuacji terapia indywidualna prowadzona jest przez innego psychoterapeutę, a spotkania dla par mogą odbywać się rzadziej, aby była przestrzeń dla pracy indywidualnej.

para podczas spotkania z terapeutą

TERAPIA DLA PAR DOSTOSOWANA DO PAŃSTWA POTRZEB

Szczególnie ważna w terapii par jest neutralność psychoterapeuty. Żadna ze stron nie może czuć nierównowagi czy stronniczości terapeuty. Terapeuta nie wchodzi w koalicje. Terapia par nie polega także na zmianie tylko jednej ze stron, to praca wspólna obu partnerów. Terapia par może być prowadzona przez dwóch terapeutów. Optymalna jest wtedy „mieszana” para psychoterapeutów – kobieta i mężczyzna. Aktywne uczestnictwo w spotkaniach, szczera rozmowa, dążenie do zmiany i rozwoju to pierwszy krok do zażegnania kryzysów w związku. Terapia dla par daje najlepsze rezultaty wtedy, kiedy każda ze stron z zaangażowaniem podchodzi do rozwiązania problemu. Liczy się także chęć poprawy relacji oraz sumienne realizowanie zadań wskazanych przez terapeutę.

W naszej poradni terapia małżeńska / terapia dla par prowadzona jest w obu poradniach – Mokotów (Służew / Ursynów) i Wilanów.