Każdy z nas doświadcza momentów obniżonego nastroju, niższego poziomu motywacji, marazmu. Czasami chwilowo gubimy gdzieś pewność siebie. Oto kilka bardzo prostych sposobów, które możesz wykorzystać „tu i teraz”, aby się podbudować, aby odzyskać wigor i chęć do działania. Oto one:
1. Napraw coś
Fizycznie, realnie – napraw. Na pewno masz w domu jakiś przedmiot, który się zepsuł. Nie ma czasu na to, aby zabrać się za naprawę albo tego czasu szkoda. Tymczasem podjęcie działania i fizyczne naprawienie przedmiotu może przełożyć się na samopoczucie i sferę emocji.
2. Zrób coś, co od dawna przerzucasz na koniec listy zadań do wykonania
Czasami to drobne zadania, na które zawsze przyjdzie czas „później”. Zrób to, zrealizuj to, co nieustannie odkładasz nawet, jeśli masz poczucie, że nie jest to ważna czynność. Szczególnie, jeśli to coś, co możesz zrobić dla samego siebie po to, aby o siebie zadbać i zapewnić sobie choć trochę komfortu. To takie rzeczy bardzo często spychamy na sam koniec naszych list zadań. Bo stawiamy samych siebie w kolejnych szeregach. Zawsze coś lub ktoś jest dla nas bardziej istotne. Tymczasem najważniejsi jesteśmy my sami.
3. Dokończ coś, co od dawna czeka na zrobienie
Zaczynasz coś robić i nie kończysz zadania? Wielu z nas posiada coś takiego, co czasami wraca do nas w myślach niczym bumerang. Może to być zadanie związane z pracą, ale równie dobrze może być to coś, co dotyczy domu. Domknij, dokończ zadanie. Bardzo prawdopodobne, że poczujesz ulgę.
4. Zrób coś, co prawdopodobnie w przyszłości dostarczy ci sporo stresu
Znasz to? Na horyzoncie pojawia się jakieś zadanie. Wiesz, czujesz, że jeśli zrobisz to teraz, postawisz przysłowiową kropkę i sprawa zostanie załatwiona. Czujesz też, że jeśli to odłożysz, jeśli będziesz odsuwać termin realizacji, z czasem pojawi się stres, a napięcie zacznie narastać. I mimo wszystko to robisz. Jeśli masz w głowie kilka takich zadań, zrealizuj choć jedno. Dolanie płynu do spryskiwacza w aucie, bo kontrolka pali się od tygodnia? Umówienie dziecka na kolejną wizytę lekarską? Niektóre z tych zadań zabiorą ci 10 minut pracy lub wymagają wykonania jednego telefonu. A satysfakcja i przede wszystkim spokój? Bezcenne.
5. Skontaktuj się z kimś
Z kimś, o kim myślisz i co jakiś czas pojawia się w twojej głowie myśl: „muszę się do niej/niego odezwać”, ale zawsze coś stoi na przeszkodzie. Nie ma dobrego czasu, ale dbanie o relacje to jedno z najważniejszych zadań naszego codziennego życia. Warto o tym pamiętać.
na podst. PsychologyToday
(red.)