rozmowy psychologiczne "co boli związek" 5

“Co boli związek?”

z Moniką Dreger rozmawia Magdalena Kuszewska

Z jakimi trudnościami najczęściej borykają się pary? Czy w każdym związku pojawia się moment, w którym kończy się miłość, a zaczyna przyzwyczajenie? Czy zdrada może scalić związek i zbliżyć partnerów do siebie? I wreszcie, po co komu terapia par? Na te i wiele innych pytań odpowiadają Monika Dreger (psycholog, terapeutka par, mediator rodzinny) i Magdalena Kuszewska (dziennikarka).

Książka “Co boli związek?” to trzynaście rozdziałów, w których autorki omawiają powszechne problemy, z którymi radzą sobie partnerzy w związkach oraz takie, z którymi zgłaszają się do gabinetu terapeuty par. To pierwsza książka z cyklu Rozmowy Psychologiczne.

Kup książkę

 

Zawartość książki

1

rozdział

Po co komu terapia par?

W pierwszym rozdziale autorki poruszają wątek terapii par. Monika Dreger opowiada między innymi o tym, z jakimi trudnościami najczęściej radzą sobie partnerzy w związkach oraz o tych problemach, z którymi najczęściej zgłaszają się do gabinetu terapeuty. Znajdziecie tu także odpowiedzi na pytania dotyczącego tego, na czym polega terapia par, jak wyglądają spotkania z psychologiem oraz kto i kiedy najczęściej trafia do gabinetu.

2

rozdział

Zdrada... Skąd się bierze i co dalej?

Z badań i obserwacji wynika, że Polki i Polacy zdradzają coraz częściej. Autorki zastanawiają się nad tym, czy w dzisiejszych czasach istnieje większe przyzwolenie na zdradę oraz nad tym, czy zdrada może w jakikolwiek sposób zbliżyć do siebie partnerów. Monika Dreger opowiada o tym, z jak różnym podejściem do zdrady spotyka się w gabinecie, jak wiele zależy od tego, jaką definicję zdrady mają partnerzy i wreszcie, jak wiele trudnych emocji towarzyszy wszystkim osobom uwikłanym w miłosny trójkąt.

3

rozdział

Kiedy problem zarobków wpływa na miłość

Kiedy w związku istnieje dysproporcja w zarobkach partnerów, może pojawić się wiele problemów. W rozdziale autorki poruszają wątek stereotypów dotyczących ról w związku i podziału obowiązków. Rozmawiają także na temat tego, że coraz częściej zdarza się, że to kobieta zarabia więcej od mężczyzny. Gdy w związku pojawia się nieszczerość finansowa, jedna ze stron może czuć się pomijana czy oszukiwana – o tym także opowiada Monika Dreger.

4

rozdział

O co, po co i jak się kłócić?

Z jednej strony to dobrze, że para się kłóci, bo oznacza to między innymi, że między partnerami są emocje. Z drugiej zaś kłótnia może być wyniszczająca. Czy z punktu widzenia psychologa kłótnie są potrzebne? I czy jest recepta na to, jak się kłócić? Ten rozdział to także rozmowa o różnych potrzebach partnerów i o tym, w jaki sposób je wyrażać.

5

rozdział

RUTYNA, czyli co nas nie kręci, co nas nie podnieca

Na pytanie “Co najczęściej zabija związek?” bardzo często odpowiadamy: “Rutyna”. Tymczasem związek bywa niczym ogród. Najpierw siejesz, pielisz, podlewasz, a potem zbierasz owoce – jak mówi Monika Dreger. Autorki zastanawiają się nad tym, czym właściwie jest rutyna w związku i w jaki sposób jej pojawienie się wpływa na relację.

6

rozdział

Zakochanie równa się problemy?

Zakochanie może oznaczać motyle w brzuchu, spostrzeganie świata w piękniejszych kolorach i spoglądanie tylko na tę jedną, wybraną osobę. Może też jednak oznaczać problemy, o czym mówią autorki. Zastanawiają się także nad tym, czym różni się zakochanie w młodzieńczym i w dojrzałym wieku.

7

rozdział

Być w parze – co to tak naprawdę znaczy? Prawa, przywileje, obowiązki

Związek to nie tylko przyjemności. W tym rozdziale możecie przeczytać o tym, dlaczego związek to w pewnym sensie relacja wymiany oraz o tym, co tak naprawdę jest istotne w relacji partnerskiej. Autorki poruszają także kwestie wartości, praw i obowiązków w związku.

8

rozdział

Dziecko w związku

Monika Dreger odpowiada na pytanie, jak dużą zmianą dla związku może być pojawienie się dziecka. Podkreśla też, że warto pamiętać o tym, że dzieci wyjdą w świat z tym, czego nauczą się w domu, od rodziców. Autorki przyglądają się także najczęściej pojawiającym się trudnościom, które spotykają młodych rodziców i jak wpływają na nich, jako na partnerów.

9

rozdział

Zazdrość kontra detektywi

Ten nieco “filmowy” temat to opowieść o tym, jaki wpływ może wywierać na partnerach zazdrość i jak silne to uczucie. W rozdziale przeczytacie też między innymi o tym, dlaczego coraz częściej korzystamy z usług detektywów i w jakim stopniu inwigilacja może wpływać na związek.

10

rozdział

Ta trzecia, czyli teściowa

W książce o związkach nie mogło chyba zabraknąć rozdziału o teściowej czy też szerzej – o rodzicach partnera. Monika Dreger opowiada o tym, skąd biorą się dowcipy o teściowych, o tak zwanym odcinaniu pępowiny oraz o budowaniu relacji z rodzicami. Autorki rozmawiają także o tym, kiedy i w jaki sposób wyznaczać w tych relacjach granice.

11

rozdział

Związki na odległość. Zagrożenia i plusy

W dzisiejszych czasach związki na odległość zdarzają się coraz częściej. Autorki zastanawiają się nad tym, z jakimi wyzwaniami najczęściej mierzą się partnerzy i jakie zagrożenia i plusy mogą wiązać się z budowaniem związku na odległość. Monika Dreger opowiada między innymi o emocjonalnym oddalaniu się od siebie i o tym, na co zwrócić szczególną uwagę.

12

rozdział

Jak się rozstać?

Tego tematu także nie mogło zabraknąć w książce o związkach. Autorki rozmawiają o tym, czy można rozstać się “po ludzku”, choć nie ma jednego – dobrego sposobu na rozstanie, a temu procesowi towarzyszy wiele bardzo trudnych emocji. Monika Dreger odpowiada także na pytanie o to, co jest najczęstszą przyczyną rozstań par, które trafiają do gabinetu terapeuty.

13

rozdział

Komunikacja, czyli jak rozmawiać w związku

Ostatni rozdział książki to w pewnym sensie temat, który spaja wiele poruszonych wcześniej problemów. Po przeczytaniu tej rozmowy dowiecie się, dlaczego wątek komunikacji znalazł się na końcu książki i dlaczego to tak ważny obszar w funkcjonowaniu związku. Monika Dreger opowiada także o najczęściej popełnianych błędach w komunikacji i o różnicach pomiędzy kobietami i mężczyznami.

Opinie czytelników

Najważniejsza jest komunikacja

Ta książka nas zainspirowała

Idealny przewodnik po związku

Zapraszamy do lektury!

rozmowy psychologiczne "co boli związek" 4

Darmowy wstęp

Nie wiesz, czy książka Ci się spodoba? Zanim kupisz, możesz przeczytać bezpłatny fragment. Wpisz swoje dane, a my prześlemy Ci wstęp i część pierwszego rozdziału!

O Autorkach

Psycholog Monika Dreger 4

Psycholog, mediator rodzinny. 

Założycielka i koordynator zespołu Warszawskiej Grupy Psychologicznej (WGP). Zajmuje się Terapią Skoncentrowaną na Rozwiązaniach. Od wielu lat pracuje z parami w kryzysie. Prowadzi także spotkania dla par w konflikcie okołorozwodowym oraz z problemami w komunikacji.

Magdalena Kuszewska

Dziennikarka, redaktorka.

Współpracowała między innymi z tygodnikiem The Warsaw Voice, dziennikiem Polska The Times, magazynami Twój Styl, Bluszcz, Elle, Esquire. Od kilku lat stale publikuje w magazynie PANI, Gazecie Wyborczej i portalu Onet. Specjalizuje się w tematyce psychologicznej i rozmowach ze znanymi ludźmi. Autorka przewodnika modowego “Europa na zakupach”.

Zamów książkę!

 

Najczęściej zadawane pytania

 • GDZIE MOGĘ KUPIĆ KSIĄŻKĘ?

  Zdecydowaliśmy się wydać książkę własnymi siłami (tzw. self-publishing), więc sprzedaż także prowadzimy samodzielnie. Książkę w formacie papierowym oraz e-book możesz kupić tylko w tym miejscu, a więc za pośrednictwem strony rozmowypsychologiczne.pl

  Odpowiadamy nie tylko za treść książki, ale i za jej skład oraz realizowanie zamówień. To nasz autorski projekt i duże wyzwanie, dlatego dziękujemy za zaufanie!

 • MIESZKAM POZA POLSKĄ. CZY WYŚLESZ MI KSIĄŻKĘ NA ADRES ZAGRANICZNY?

  Bezpośrednio w koszyku produktowym nie ma opcji wysyłki zagranicznej. Zapraszamy jednak do kontaktu ze sklepem (formularz kontaktowy znajduje się u dołu strony), a na pewno uda nam się znaleźć rozwiązanie. Poinformujemy Cię, jaki jest czas oczekiwania na przesyłkę i jaki jest jej koszt.

 • DO KIEDY MUSZĘ POCZEKAĆ NA ZAMÓWIONĄ KSIĄŻKĘ PAPIEROWĄ?

  Paczki do wysyłki są przygotowywane w ciągu jednego dnia roboczego od opłacenia zamówienia. Realizujemy dostawę za pośrednictwem usług Poczty Polskiej. Możesz wybrać przesyłkę pocztową – wówczas czas oczekiwania wynosi 3-5 dni roboczych lub przesyłkę kurierską Pocztex, którą dostarczymy w czasie do 48 godzin.

 • A JEŚLI KURIER MNIE NIE ZASTANIE?

  Wszystkie przesyłki wysyłamy za pośrednictwem Poczty Polskiej. Oznacza to, że jeśli kurier Cię nie zastanie, pozostawi zawiadomienie w skrzynce na listy. Przesyłka będzie na Ciebie czekała w najbliższym urzędzie pocztowym przez dwa tygodnie.

 • NIE WSZYSTKO DZIAŁA IDEALNIE?

  Książka “Co boli związek?” to nasz wydawniczy debiut. Co za tym idzie, dopiero rozpoczynamy przygodę z self-publishingiem. Ponieważ ciągle się uczymy i zdobywamy doświadczenie, jeżeli z Twoim zamówieniem coś poszło nie tak, daj nam znać za pośrednictwem formularza kontaktowego. Postaramy się poprawić wszelkie niedociągnięcia. Zależy nam na tym, aby dostarczyć jak najlepszą treść i być jak najbliżej Czytelnika, dlatego każda taka informacja jest dla nas bardzo ważna. Jesteśmy wdzięczni za wyrozumiałość.

 • MAM INNE PYTANIE. GDZIE MOGĘ JE ZADAĆ I CZY OTRZYMAM NA NIE ODPOWIEDŹ?

  Oczywiście. W każdej chwili możesz napisać do nas pod adres sklep@wgp.org.pl
  Postaramy się jak najszybciej odpowiedzieć na pytanie.

 

Kontakt

Skontaktujemy się możliwie najszybciej.

Administratorem danych osobowych jest WGP Monika Dreger, ul. Górnośląska 7/5, 00-443 Warszawa. Dane wpisane w formularzu kontaktowym będą przetwarzane przy dostarczaniu przesyłek oraz w celu udzielenia odpowiedzi na przesłane pytanie, zgodnie z regulaminem WGP.