“Co boli związek?”

z Moniką Dreger rozmawia Magdalena Kuszewska

Z jakimi trudnościami najczęściej borykają się pary? Czy w każdym związku pojawia się moment, w którym kończy się miłość, a zaczyna przyzwyczajenie? Czy zdrada może scalić związek i zbliżyć partnerów do siebie? I wreszcie, po co komu terapia par? Na te i wiele innych pytań odpowiadają Monika Dreger (psycholog, terapeutka par, mediator rodzinny) i Magdalena Kuszewska (dziennikarka).

Książka “Co boli związek?” to trzynaście rozdziałów, w których autorki omawiają powszechne problemy, z którymi radzą sobie partnerzy w związkach oraz takie, z którymi zgłaszają się do gabinetu terapeuty par. To pierwsza książka z cyklu Rozmowy Psychologiczne.

Kup książkę

 

Zawartość książki

1

rozdział

Po co komu terapia par?

W pierwszym rozdziale autorki poruszają wątek terapii par. Monika Dreger opowiada między innymi o tym, z jakimi trudnościami najczęściej radzą sobie partnerzy w związkach oraz o tych problemach, z którymi najczęściej zgłaszają się do gabinetu terapeuty. Znajdziecie tu także odpowiedzi na pytania dotyczącego tego, na czym polega terapia par, jak wyglądają spotkania z psychologiem oraz kto i kiedy najczęściej trafia do gabinetu.

2

rozdział

Zdrada... Skąd się bierze i co dalej?

Z badań i obserwacji wynika, że Polki i Polacy zdradzają coraz częściej. Autorki zastanawiają się nad tym, czy w dzisiejszych czasach istnieje większe przyzwolenie na zdradę oraz nad tym, czy zdrada może w jakikolwiek sposób zbliżyć do siebie partnerów. Monika Dreger opowiada o tym, z jak różnym podejściem do zdrady spotyka się w gabinecie, jak wiele zależy od tego, jaką definicję zdrady mają partnerzy i wreszcie, jak wiele trudnych emocji towarzyszy wszystkim osobom uwikłanym w miłosny trójkąt.

3

rozdział

Kiedy problem zarobków wpływa na miłość

Kiedy w związku istnieje dysproporcja w zarobkach partnerów, może pojawić się wiele problemów. W rozdziale autorki poruszają wątek stereotypów dotyczących ról w związku i podziału obowiązków. Rozmawiają także na temat tego, że coraz częściej zdarza się, że to kobieta zarabia więcej od mężczyzny. Gdy w związku pojawia się nieszczerość finansowa, jedna ze stron może czuć się pomijana czy oszukiwana – o tym także opowiada Monika Dreger.

4

rozdział

O co, po co i jak się kłócić?

Z jednej strony to dobrze, że para się kłóci, bo oznacza to między innymi, że między partnerami są emocje. Z drugiej zaś kłótnia może być wyniszczająca. Czy z punktu widzenia psychologa kłótnie są potrzebne? I czy jest recepta na to, jak się kłócić? Ten rozdział to także rozmowa o różnych potrzebach partnerów i o tym, w jaki sposób je wyrażać.

5

rozdział

RUTYNA, czyli co nas nie kręci, co nas nie podnieca

Na pytanie “Co najczęściej zabija związek?” bardzo często odpowiadamy: “Rutyna”. Tymczasem związek bywa niczym ogród. Najpierw siejesz, pielisz, podlewasz, a potem zbierasz owoce – jak mówi Monika Dreger. Autorki zastanawiają się nad tym, czym właściwie jest rutyna w związku i w jaki sposób jej pojawienie się wpływa na relację.

6

rozdział

Zakochanie równa się problemy?

Zakochanie może oznaczać motyle w brzuchu, spostrzeganie świata w piękniejszych kolorach i spoglądanie tylko na tę jedną, wybraną osobę. Może też jednak oznaczać problemy, o czym mówią autorki. Zastanawiają się także nad tym, czym różni się zakochanie w młodzieńczym i w dojrzałym wieku.

7

rozdział

Być w parze – co to tak naprawdę znaczy? Prawa, przywileje, obowiązki

Związek to nie tylko przyjemności. W tym rozdziale możecie przeczytać o tym, dlaczego związek to w pewnym sensie relacja wymiany oraz o tym, co tak naprawdę jest istotne w relacji partnerskiej. Autorki poruszają także kwestie wartości, praw i obowiązków w związku.

8

rozdział

Dziecko w związku

Monika Dreger odpowiada na pytanie, jak dużą zmianą dla związku może być pojawienie się dziecka. Podkreśla też, że warto pamiętać o tym, że dzieci wyjdą w świat z tym, czego nauczą się w domu, od rodziców. Autorki przyglądają się także najczęściej pojawiającym się trudnościom, które spotykają młodych rodziców i jak wpływają na nich, jako na partnerów.

9

rozdział

Zazdrość kontra detektywi

Ten nieco “filmowy” temat to opowieść o tym, jaki wpływ może wywierać na partnerach zazdrość i jak silne to uczucie. W rozdziale przeczytacie też między innymi o tym, dlaczego coraz częściej korzystamy z usług detektywów i w jakim stopniu inwigilacja może wpływać na związek.

10

rozdział

Ta trzecia, czyli teściowa

W książce o związkach nie mogło chyba zabraknąć rozdziału o teściowej czy też szerzej – o rodzicach partnera. Monika Dreger opowiada o tym, skąd biorą się dowcipy o teściowych, o tak zwanym odcinaniu pępowiny oraz o budowaniu relacji z rodzicami. Autorki rozmawiają także o tym, kiedy i w jaki sposób wyznaczać w tych relacjach granice.

11

rozdział

Związki na odległość. Zagrożenia i plusy

W dzisiejszych czasach związki na odległość zdarzają się coraz częściej. Autorki zastanawiają się nad tym, z jakimi wyzwaniami najczęściej mierzą się partnerzy i jakie zagrożenia i plusy mogą wiązać się z budowaniem związku na odległość. Monika Dreger opowiada między innymi o emocjonalnym oddalaniu się od siebie i o tym, na co zwrócić szczególną uwagę.

12

rozdział

Jak się rozstać?

Tego tematu także nie mogło zabraknąć w książce o związkach. Autorki rozmawiają o tym, czy można rozstać się “po ludzku”, choć nie ma jednego – dobrego sposobu na rozstanie, a temu procesowi towarzyszy wiele bardzo trudnych emocji. Monika Dreger odpowiada także na pytanie o to, co jest najczęstszą przyczyną rozstań par, które trafiają do gabinetu terapeuty.

13

rozdział

Komunikacja, czyli jak rozmawiać w związku

Ostatni rozdział książki to w pewnym sensie temat, który spaja wiele poruszonych wcześniej problemów. Po przeczytaniu tej rozmowy dowiecie się, dlaczego wątek komunikacji znalazł się na końcu książki i dlaczego to tak ważny obszar w funkcjonowaniu związku. Monika Dreger opowiada także o najczęściej popełnianych błędach w komunikacji i o różnicach pomiędzy kobietami i mężczyznami.

Opinie czytelników

Najważniejsza jest komunikacja

Ta książka nas zainspirowała

Idealny przewodnik po związku

Zapraszamy do lektury!

Darmowy wstęp

Nie wiesz, czy książka Ci się spodoba? Zanim kupisz, możesz przeczytać bezpłatny fragment. Wpisz swoje dane, a my prześlemy Ci wstęp i część pierwszego rozdziału!

O Autorkach

Psycholog, mediator rodzinny. 

Założycielka i koordynator zespołu Warszawskiej Grupy Psychologicznej (WGP). Zajmuje się Terapią Skoncentrowaną na Rozwiązaniach. Od wielu lat pracuje z parami w kryzysie. Prowadzi także spotkania dla par w konflikcie okołorozwodowym oraz z problemami w komunikacji.

Dziennikarka, redaktorka.

Współpracowała między innymi z tygodnikiem The Warsaw Voice, dziennikiem Polska The Times, magazynami Twój Styl, Bluszcz, Elle, Esquire. Od kilku lat stale publikuje w magazynie PANI, Gazecie Wyborczej i portalu Onet. Specjalizuje się w tematyce psychologicznej i rozmowach ze znanymi ludźmi. Autorka przewodnika modowego “Europa na zakupach”.

Zamów książkę!

 

Najczęściej zadawane pytania

 • GDZIE MOGĘ KUPIĆ KSIĄŻKĘ?

  Zdecydowaliśmy się wydać książkę własnymi siłami (tzw. self-publishing), więc sprzedaż także prowadzimy samodzielnie. Książkę w formacie papierowym oraz e-book możesz kupić tylko w tym miejscu, a więc za pośrednictwem strony rozmowypsychologiczne.pl

  Odpowiadamy nie tylko za treść książki, ale i za jej skład oraz realizowanie zamówień. To nasz autorski projekt i duże wyzwanie, dlatego dziękujemy za zaufanie!

 • MIESZKAM POZA POLSKĄ. CZY WYŚLESZ MI KSIĄŻKĘ NA ADRES ZAGRANICZNY?

  Bezpośrednio w koszyku produktowym nie ma opcji wysyłki zagranicznej. Zapraszamy jednak do kontaktu ze sklepem (formularz kontaktowy znajduje się u dołu strony), a na pewno uda nam się znaleźć rozwiązanie. Poinformujemy Cię, jaki jest czas oczekiwania na przesyłkę i jaki jest jej koszt.

 • DO KIEDY MUSZĘ POCZEKAĆ NA ZAMÓWIONĄ KSIĄŻKĘ PAPIEROWĄ?

  Paczki do wysyłki są przygotowywane w ciągu jednego dnia roboczego od opłacenia zamówienia. Realizujemy dostawę za pośrednictwem usług Poczty Polskiej. Możesz wybrać przesyłkę pocztową – wówczas czas oczekiwania wynosi 3-5 dni roboczych lub przesyłkę kurierską Pocztex, którą dostarczymy w czasie do 48 godzin.

 • A JEŚLI KURIER MNIE NIE ZASTANIE?

  Wszystkie przesyłki wysyłamy za pośrednictwem Poczty Polskiej. Oznacza to, że jeśli kurier Cię nie zastanie, pozostawi zawiadomienie w skrzynce na listy. Przesyłka będzie na Ciebie czekała w najbliższym urzędzie pocztowym przez dwa tygodnie.

 • NIE WSZYSTKO DZIAŁA IDEALNIE?

  Książka “Co boli związek?” to nasz wydawniczy debiut. Co za tym idzie, dopiero rozpoczynamy przygodę z self-publishingiem. Ponieważ ciągle się uczymy i zdobywamy doświadczenie, jeżeli z Twoim zamówieniem coś poszło nie tak, daj nam znać za pośrednictwem formularza kontaktowego. Postaramy się poprawić wszelkie niedociągnięcia. Zależy nam na tym, aby dostarczyć jak najlepszą treść i być jak najbliżej Czytelnika, dlatego każda taka informacja jest dla nas bardzo ważna. Jesteśmy wdzięczni za wyrozumiałość.

 • MAM INNE PYTANIE. GDZIE MOGĘ JE ZADAĆ I CZY OTRZYMAM NA NIE ODPOWIEDŹ?

  Oczywiście. W każdej chwili możesz napisać do nas pod adres sklep@wgp.org.pl
  Postaramy się jak najszybciej odpowiedzieć na pytanie.

 

Kontakt

Skontaktujemy się możliwie najszybciej.

Administratorem danych osobowych jest WGP Monika Dreger, ul. Górnośląska 7/5, 00-443 Warszawa. Dane wpisane w formularzu kontaktowym będą przetwarzane przy dostarczaniu przesyłek oraz w celu udzielenia odpowiedzi na przesłane pytanie, zgodnie z regulaminem WGP.