Coraz częściej spotykamy się z problemami dotyczącymi odżywiania się. Można je umiejscowić na dwóch krańcach kontinuum – od problemów z nadwagą i otyłością do zaburzeń odżywiania.

Osoby z zaburzeniami odżywiania na ogół „maskują” prawdziwe problemy skupianiem się na nadmiernym odchudzaniu, nadmierną koncentracją na sprawach jedzenia, stosowaniem wymyślnych diet. Aby pomóc im poradzić sobie z zaburzeniami odżywiania musimy dotrzeć do sedna problemu. Nie wystarczy leczyć skutków, trzeba wyleczyć przyczyny. Podobnie jest z nadwaga i otyłością. Często są przykrywką dla problemów, z którymi nie wiadomo jak sobie poradzić.

Wiele osób borykających się z problemem otyłości, pomimo stosowania najnowszych, coraz „cudowniejszych” diet, po jakimś czasie bezradnie rozkłada ręce i godzi się z porażką. Dlaczego tak jest? Dlaczego diety nie zawsze działają albo działają tylko przez krótki czas? Możemy liczyć kalorie, jeść to, czego nie lubimy, opierać się kulinarnym zachciankom i cierpieć całymi tygodniami, wszystko po to, żeby zgubić parę kilogramów. Nic to jednak nie daje. Kiedy skończymy dietę i zaczniemy jeść normalnie, bardzo szybko osiągamy poprzednią, lub jeszcze większą, masę ciała.

Jeżeli zadziałamy objawowo na otyłość, nie likwidując jednocześnie jej przyczyn, prawie zawsze pojawi się tzw. efekt jo-jo. Często, bowiem, u podłoża objadania się leżą problemy inne niż umiłowanie słodyczy. Mogą to być problemy osobowościowe, może to być nieradzenie sobie z trudnymi sytuacjami w życiu, nieradzenie sobie z opanowywaniem stresu. Dopiero omówienie tych problemów i tego jak sobie z nimi radzić, może dać trwałe obniżenie wagi.

Proponujemy osobom podejmującym decyzję o rozpoczęciu odchudzania się kompleksowy program odchudzający. Składa się on z indywidualnych spotkań z psychologiem i w razie potrzeb z indywidualnych spotkań z dietetykiem oraz z uczestnictwa w warsztatach dla osób odchudzających się. Liczbę i częstotliwość spotkań indywidualnych dobieramy do potrzeb poszczególnych osób. Indywidualne podejście jest, naszym zdaniem, najważniejsze, bo gwarantuje odpowiedni dobór metod pomocy. W obu przypadkach wiodącą rolę odgrywa psychika. Problemy odżywiania najczęściej maskują inne problemy – od osobowościowych do nie radzenia sobie ze stresem.

 

Stworzyliśmy kompleksowy program pomocy osobom z problemami odżywiania, który obejmuje:

  • Psychoterapię indywidualną
  • Konsultacje psychiatryczne
  • Konsultacje seksuologiczne
  • Trening antystresowy
  • Trening asertywności i komunikacji
  • Spotkania dla rodzin i bliskich osób z zaburzeniami odżywiania